Seudónimo Seudónimo
  • 12-01-2016
  • Mathematics
contestada

Lindsay paid $4.40 for 1 gallon of ice cream. At this rate, what would 1 quart cost? What would 1 pint cost?

Respuesta :

anitahenry003
anitahenry003 anitahenry003
  • 12-01-2016
$4.40 divided by 4 = $1.10 a quart and $0.55 a pint. SEE 2 PINTS= 1 QUART, 2 QUARTS = 1/2 GALLON AND 4 QUARTS =1 GALLON
Answer Link

Otras preguntas

____AlBr3+____K--->_____KBr+Al
Indiana is home to fossilized crinoids. These small, sea-dwelling invertebrates are vaguely reminiscent of starfish, and some species of crinoid are still prese
Which of the following can be processed to make synthetic oil? coal plutonium natural gas tar sands
Wich of the following is a literary device used in poetry. a. rhythm c. meaning b. words d. all of the above
The graph represents function 1 and the equation represents function 2: A graph with numbers 0 to 4 on the x-axis and y-axis at increments of 1. A horizontal s
A patient with left-sided heart failure would most likely be treated with two types of drugs: a diuretic drug to remove edema from the tissues and a/an ________
How did the brown decision lead to conflict between federal and state governments?
An equation is 18=0.32 multiplied by w
Write the equation of the line that is represented by each table
Question is in an image