alexiselliott38 alexiselliott38
  • 12-04-2018
  • Mathematics
contestada

Joan buys cans of beans in bulk. She buys 3 cases of beans for a total of $23.15. Each case contains 6 cans of beans

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-04-2018
3 cases = $23.15
1 case = $23.15 ÷ 3 = $7.72

6 cans = $7.72
1 can = $7.72 ÷ 6 = $1.29

Answer: One can costs $1.29
Answer Link

Otras preguntas

Does this look good and if so can i have some pointers and tips You have now read and listened to three speeches. Choose any two of the speeches, and identify a
QUESTION 4 1. What is the empirical formula of a substance that contains 3.630 g of C, 0.7615 g of H, and 1.028 g of O? Carbon Hydrogen 0.7615 Oxygen Fill in ea
Which of the following statements is TRUE? a) Particles of different masses have the same average speed at a given temperature. b) The larger a molecule, the fa
What suggestion presented in your textbook for using supporting materials is used in the following speech excerpt? Since it first opened for business, McDonald’
What is the role of a pharmacy technician in the processing of prescriptions?
Which of the following was a cause of the labor movement? A) short work days B) racial discrimination C) unsafe working conditions D) people moving out of c
Which of the following should be disclosed in the balance sheet or the notes to the financial statements? A : amount of depreciation and amortization expense fo
What is an electrical output device
Round to the nearest thousandth 1.2489
Which must be true I NEED HELP